Η πρώτη της φορά! Η Ουαλία κέρδισε στην πρώτη συμμετοχή της σε τελικά EURO

Στο πρώτο της παιχνίδι σε τελικά του Euro η Ουαλία κέρδισε με 2-1 την αναιμική Σλοβακία

Έπειτα από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η επανάληψη έκρυβε αρκετές συγκινήσεις με το τελικό 2-1 να αποζημιώνει τους τηλεθεατές που παρακολούθησαν το ματς. Σε γενικές γραμμές ισορροπημένο παιχνίδι, κρίθηκε στο περισσότερο πάθος, το οποίο το είχαν οι Ουαλοί. Οι Σλοβάκοι προσπάθησαν στην επανάληψη, ισοφάρισαν το γκολ - φάουλ του Μπέιλ στην αρχή του παιχνιδιού όμως έδειξαν ότι έχουν αρκετά προβλήματα σε επίθεση και άμυνα.

Το γκολ της νίκης ήρθε στο 81' από τον Ρόμπσον Κανού της Ρέντινγκ!Αυτή η νίκη πέρα από την Ιστορική σημασία που έχει για τους Ουαλούς, τους δίνει πλέον προβάδισμα για την πρόκριση αφού αυτή ήρθε απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους.