Η νίκη του Παναθηναϊκού επί του Άρη διατήρησε τον ΟΦΗ στην 6η θέση. Ο Όμιλος έχει 22 βαθμούς με ματς λιγότερο και κρατάει από κάτω τον Άρη στο -1. Ο Παναθηναϊκός πήγε στο +4 από τον ΟΦΗ -και αυτός με ματς λιγότερο- ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει 25.
Θυμίζουμε πως την επόμενη αγωνιστική ο ΟΦΗ υποδέχεται, το προσεχές Σάββατο, τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γεντί Κουλέ».
Η 16η αγωνιστική έχει δύο εκκρεμότητες αφού δεν έγιναν, λόγω κρουσμάτων, τα παιχνίδια ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός και Ατρόμητος-Βόλος.