«Χρυσός» βαθμός στο Μιλάνο για την ΑΕΚ

Με κορυφαίο τον Ανέστη η ΑΕΚ απέσπασε την ισοπαλία (0-0) από την Μίλαν στο Μιλάνο - σπουδαίο αποτέλεσμα για την Ελληνική ομάδα

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε τακτικά άριστο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο.  Τα σημαντικά συμβάντα των πρώτων 45 λεπτών το επιβεβαιώνουν. Ή μάλλον, για να είμαστε ακριβείς των πρώτων 44, αφού το δυνατό διάστημα της Μίλαν ήταν το δίλεπτο 44-46 (μαζί με τις καθυστερήσεις). Εκεί δημιούργησε, εκεί έχασε δυο καλές ευκαιρίες με Κουτρόνε και Αντρέ Σίλβα. Κατά τα άλλα, η ΑΕΚ τής επέτρεψε να πραγματοποιήσει την πρώτη της τελική προσπάθεια μετά από 18 λεπτά παιχνιδιού κι αυτή ήταν ένα εντελώς ακίνδυνο σουτ του Σούσο.

Με σπουδαία εμφάνιση βγαλμένη από τις όμορφες σελίδες του ένδοξου παρελθόντος της, η ΑΕΚ έφυγε με το βαθμό από το "San Siro" του Μιλάνο.

Με τον Γιάννη Ανέστη... ανίκητο, η Ένωση (0-0) απέσπασε ισοπαλία από τη Μίλαν. Μάλιστα, οι "κιτρινόμαυροι" είχαν και τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 30ό λεπτό με τον Σιμόες.

Οι "ροσονέρι" ήταν νωθροί στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο, αλλά μπέρδεψαν και μπερδεύτηκαν μέσα στη γενικότερη περίοδο σύγχυσης που διανύουν.

Διαιτητής: Αντρέας Εκμπεργκ (Σουηδία)
Κίτρινες: Λοκατέλι - Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάγια

ΜΙΛΑΝ (Βιντσέντσο Μοντέλα): Τζ. Ντοναρούμα, Μουζάκιο, Μπονούτσι, Ροντρίγκες, Καλάμπρια , Μποναβεντούρα (73΄ Κεσί), Τσαλχάνογλου, Σούσο (83΄ Μπορίνι), Λοκατέλι, Αντρέ Σίλβα (63΄ Κάλινιτς), Κουτρόνε
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Βράνιες, Τζανετόπουλος, Μπακάκης,  Γκάλο, Λόπες, Γιόχανσον, Σιμόες, Μάνταλος (90+3΄ Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (64΄ Αραούχο), Λιβάγια (76΄ Μπακασέτας)