"Χάλκινος" ο Χουρδάκης από το Ηράκλειο στα 5 χιλιόμετρα παίδων σε παγκόσμιο πρωτάθλημα!

Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα μαραθώνιας κολύμβησης με τον Κωνσταντή Χουρδάκη να τερματίζει τρίτος στα 5 χιλιόμετρα παίδων

Ο Κωνσταντίνος Χουρδάκης κατέλαβε την 3η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα μαραθώνιας κολύμβησης στα 5 χιλιόμετρα παίδων το οποίο διεξάγεται στην πόλη Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Για την Ελλάδα είναι το δεύτερο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μαραθώνιας κολύμβησης - μεγάλων αποστάσεων για τις κατηγορίες Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (18/19 ετών), Εφήβων-Νεανίδων (16/17 ετών) και Παίδων-Κορασίδων (14/15 ετών).

Τα έδωσε όλα ο Κωνσταντίνος Χουρδάκης που είναι κολυμβητής του Τρίτωνα Ηρακλείου, για να πάρει την τρίτη θέση. Διατηρήθηκε από την αρχή στο γκρουπ των πρωτοπόρων και, με δεδομένο ότι ο Γερμανός Γιόνας Λίσκε είχε αποσπαστεί από τους υπόλοιπους, έδωσε μάχη για τις άλλες δύο θέσεις του βάθρου, καταφέρνοντας τελικά να ανέβει στο τρίτο σκαλί του.

Ο Λίσκε ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 59 λεπτά και 42.10 δευτερόλεπτα, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Ούγγρο Μπάλιντ Κρέις (59:55.40). Ο Χουρδάκης πήρε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 59:57.80, αφήνοντας εκτός βάθρου τον Ελβετό Γκεράρντο Τίρι (59:58.90).

Την Πέμπτη πήρε το χάλκινο μετάλλιο η Γεωργία Μακρή στα 10 χιλιόμετρα Νέων Γυναικών.