Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας: Τρία ασημένια μετάλλια για την Ελλάδα

Ασημένιες Μπούρμπου και Αναστασιάδου - «Ασημένιος» και ο Ντούσκος

Ένα ακόμα ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας, που φιλοξενείται στο Ζέγκεντ της Ουγγαρίας. Οι Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου κατέλαβαν τη δεύτερη θέση στον τελικό της δικώπου με χρόνο 8:00.87 και ανέβηκαν για πρώτη φορά ως πλήρωμα στο βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Νικήτριες του αγώνα αναδείχθηκαν οι Ρουμάνες Ιοάνα Βριντσεάνου και Ροξάνα Ανγκελ με 7:52.05, ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν οι Ιβάνα Γιούρκοβιτς και Γιοσίπα Γιούρκοβιτς από την Κροατία με 8:03.13.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, οι Ζήσης Μπουκουβάλας και Θανάσης Παλαιοπάνος τερμάτισαν τρίτοι στον τελικό Γ΄ με χρόνο 7:31.42 και κατετάγησαν 15οι στο σύνολο.

3354465565654

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κωπηλασίας ανέβηκε για τρίτη διαδοχική χρονιά ο Στέφανος Ντούσκος. Οπως στο Μόναχο το 2022 και στο Μπλεντ της Σλοβενίας πέρυσι, ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο κατέκτησε και φέτος, στο Ζέγκεντ της Ουγγαρίας, το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ, μετά από μάχη με τον Ολιβερ Τσάιντλερ. Ο Ελληνας αθλητής τερμάτισε σε 7:41.36, έναντι 7:38.47 του Γερμανού, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης. Την τρίτη θέση πήρε ο Λιθουανός Γκιέντριους Μπιελιάουσκας με 7:43.35.

Εξάλλου, στο διπλό σκιφ ανδρών, οι Νίκος Χωλόπουλος και Γιάννης Καλανδαρίδης κατετάγησαν έκτοι με χρόνο 7:03.70, στην παρθενική συμμετοχή τους σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η ελληνική αποστολή θα επιστρέψει από το Ζέγκεντ έχοντας στη συλλογή της τρία ασημένια μετάλλια, με τον Ντούσκο, τις Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου (δίκωπος) και τις Ζωή Φίτσιου και Μιλένα Κοντού (διπλό σκιφ ελ. βαρών).