Ηταν 27 Δεκεμβρίου του 2016 όταν ο Νίκος Καρέλης υπέστη τον τραυματισμό-κατάρα για κάθε ποδοσφαιριστή: ρήξη χιαστών...
Δέκα μήνες αργότερα, ο Καρέλης μπήκε ως αλλαγή στο 71΄στη θέση του Σάματα, με τον ίδιο να χάνει πέναλτι(82') και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα. Μάλιστα, στον επίσημο λογαριασμό της Γκένκ, ο σύλλογος του Βελγίου καλωσόρισε ξανά στην δράση τον Κρητικό φορ με το ''Nikos is back...''
Nikos is back! Forza Karelis! #krcgenk #kvkgnk #samengenk pic.twitter.com/uu32TRZrfd
— KRC Genk (@KRCGenkofficial) October 28, 2017