Εντυπωσίασαν οι αθλητές του ΟΦΗ στον Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών

Εντυπωσιακή ήταν για μια ακόμη χρονιά η συμμετοχή των αθλητών του ΟΦΗ στον Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών και στους παράλληλους αγώνες.

Πιο συγκεκριμένα,στον αγώνα των 3000 μέτρων ο οποίος ουσιαστικά αποτελούσε των τελικό των νικητών από τα RunGreece τα οποία διεξήχθησαν στις διάφορες πόλεις της Ελλάδος το έτος 2017 οι αθλητές και οι αθλήτριες του ΟΦΗ σημείωσαν τις ακόλουθες επιτυχίες:

Άνδρες:

• ΠαπαδάκηςΣταμάτης, 1οςστηνκατηγορίαM40
  • Μαγκαφουράκης Εμμανουήλ, 3ος στην κατηγορία Μ45
  • ΑντωνάκηςΣτέφανος, 1οςστηνκατηγορία M60
  • ΕπιτροπάκηΖωή, 3ηστηνκατηγορίαF(19-34)
  • Σηφάκης Εμμανουήλ–Νεκτάριος, 21ος με χρόνο 02:48:55
  • ΤζιώτηςΝικηφόρος, 48οςμεχρόνο 03:03:14
  • Στεφανάκης Εμμανουήλ, 61ος με χρόνο 03:06:54
  • ΣαριδάκηςΙωάννης, 84οςμεχρόνο 03:26:10

Γυναίκες

Στην ομαδική βαθμολογία, η Περιφέρεια Κρήτης στους άνδρες κατέκτησε την 1η θέση, ενώ οι γυναίκες την 2η θέση. Οι άνδρες για την επιτυχία τους αυτή, κέρδισαν το ποσό των 2.500 ευρώ το οποίο δώρισαν στο Σωματείο Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αναπηρία «Σύλλογος Δικαίωμα στη Ζωή».

Αντίστοιχα, εντυπωσιακή ήταν και η παρουσία των αθλητών τουΟΦΗστοΠανελλήνιοπρωτάθλημαΜαραθωνίουδρόμου.

Την καλύτερη παρουσία πέτυχε η αθλήτρια Βογιατζή Δήμητρα, η οποία κατέκτησε την 9η θέση με χρόνο 03:26:11. ΠολύκαλήπαρουσίαείχεστηνπρώτητηςσυμμετοχήμεταχρώματατουΟΦΗ, ηαθλήτριαΜαρκάκηΕλένηηοποίακατέκτησετην 14η θέση με χρόνο  03:32:47.