Δύσκολη νίκη η Γαλλία με γκολ - ποίημα του Παγέ!

Με ένα γκολ - αριστούργημα του Ντιμίτρι Παγέ η Γαλλία επικράτησε με 2-1 της Ρουμανίας στην πρεμιέρα του Euro 2016

Η Γαλλία τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ρουμανία στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Όπως συνήθως συμβαίνει στις πρεμιέρες, η οικοδέσποινα - φαβορί πολλές φορές πιάνεται στον ...ύπνο. Κάτι αντίστοιχο είδαμε χθες. Οι Ρουμάνοι στην κόντρα ήταν επικίνδυνοι, ο Ζιρούντ έχασε αρκετές ευκαιρίες ενώ η Γαλλία στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μονότονη.

Στο 57' ο Ζιρούντ μετά από λάθος έξοδο του Ταταρουσάνου άνοιξε το σκορ για τους οικοδεσπότες όμως το λάθος του Εβρά έστειλε τους Ρουμάνους στην άσπρη βούλα. Το 1-1 ήταν γεγονός και ενώ τα λεπτά κυλούσαν όλα έδειχναν ότι οι ''τρικολόρ'' θα γκελάρουν. Όμως ο Παγέ είχε άλλη απόψε. Στο 89' έπιασε ένα τρομερό αριστερό σουτ, το οποίο κατέληξε στην δεξιά γωνία του Ρουμάνου κίπερ, πραγματικά ΑΠΙΑΣΤΟ! Έτσι έγινε το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Θυμίζουμε ότι παρόμοιας ομορφιάς γκολ έχει πετύχει αρκετά ο Ντιμίτρι Παγέ φέτος και με την φανέλα της Γουέστ Χαμ αλλά και με αυτή της Γαλλίας