Diamond League: Τρίτη θέση για τον Τεντόγλου

Την τρίτη θέση στο μήκος με άλμα στα 8,15μ., το οποίο σημείωσε στην έκτη και τελευταία προσπάθεια του, κατέλαβε ο Μίλτος Τεντόγλου στον τελικό των αγώνων Diamond League στις Βρυξέλες.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης δεν βρήκε ρυθμό στα πρώτα άλματα, τα οποία μετρήθηκαν στα 6,81μ. και 5,97μ., ήταν άκυρος στο τρίτο, ενώ συνέχισε στα 7,76μ., 7,83μ. και 8,15 μέτρα.

Ο Σιμόν Εχάμερ πέτυχε 8,16μ. στο έκτο του άλμα και έριξε στην τρίτη θέση τον Έλληνα, ενώ νικητής με 8.28μ. και εφετινό ρεκόρ ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019 Τάτζεϊ Γκέιλ.

Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι έκλεισε τη χρονιά με τρεις σπουδαίες νίκες σε κλειστό και ανοιχτό με κορυφαία όλων αυτή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του στο αγώνισμα.

Θυμίζουμε πως ο Τεντόγλου κατέκτησε το Diamond League το 2022 στον τελικό της Ζυρίχης.