Διεξήχθησαν 58 αγώνες σε όλη την Ελλάδα και έλαβαν μέρος 3.031 αθλητές.
Κάθε αθλητής βαθμολογείται από το διεθνή οργανισμό Global Swim Series με βάση τη γενική του κατάταξη στους αγώνες κολύμβησης ανοιχτής θάλασσας στους οποίους έχει λάβει μέρος.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η τελική κατάταξη των αθλητών σε αυτούς τους αγώνες προέρχεται από τα 5 καλύτερα αποτελέσματά τους σε ισάριθμους αγώνες που καθορίζουν την τελική τους κατάταξη.
Παρόλο που ο Μιχάλης Αρβανιτάκης συμμετείχε μόνο σε τρεις αγώνες μεγάλων αποστάσεων, κατέλαβε την 2η θέση στους Άντρες στην Κατηγορία 50-54.