Δεύτερη θέση για την Κωστάκη στο 5ο Εθνικό Πρωτάθλημα

Καιρός λαγού, καιρός λαγουδίνας… και στο τένις

Εξαιρετική εμφάνιση που επισφραγίστηκε με την κατάκτηση της 2ης θέσης στα μονά και της 3η θέσης στα διπλά έκανε η Ελένη Κωστάκη στη κατηγορία των 14 ετών. Η Κωστάκη με συστηματική δουλειά και με την καθοδήγηση του προπονητή της, κ. Μανόλη Δολιανίτη, έφτασε για πρώτη φορά σε τελικό Εθνικού Πρωταθλήματος επιπέδου Ε1, σημειώνοντας μια πολύ ξεχωριστή επιτυχία τόσο για την ίδια, όσο και για το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ».

Οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» πήραν μέρος στο 5ο Ε1 στην Πτολεμαΐδα και έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό, αποσπώντας μια δεύτερη και μια τρίτη θέση.

Έλαβαν μέρος οι Ελένη Κωστάκη, κορίτσια 14, Δημήτρης Δελάκης, αγόρια 14 και ο Βαγγέλης Μπόγρης στα αγόρια 16 ετών.

Αναλυτικότερα:

Στον πρώτο γύρο η Κωστάκη, έκανε μια άνετη νίκη επί της Καλέντη της Ηλιούπολης 61 61.Στις 16 καθάρισε με σχετική ευκολία 63 62 την Μετζινέλη του Ο.Α. Θεσσαλονίκης και μπήκε στην οκτάδα. Σε έναν αγώνα γεμάτο ανατροπές και στο τρίτο σετ κατάφερε να πετάξει έξω το Νο 2 του ταμπό Τζαμπαζίδη του Κολεγίου Ντερή 26 62 26 και να μπει στην τετράδα. Στον ημιτελικό πέταξε έξω και το Νο4 του τουρνουά, την Μαστροδήμα του Κολεγίου Ντερή με 61 63, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό.

Στον τελικό η Κωστάκη παίζοντας με όσες δυνάμεις τις είχαν απομείνει, έχασε από την έμπειρη Γεωργιάδου της Αριδαίας με 62 61, η οποία κατάφερε να κερδίσει στους κρίσιμους πόντους, χωρίς να αφήσει περιθώρια στην Κωστάκη, που τελικά κατέλαβε τη δεύτερη θέση.

Η Κωστάκη με συμπαίκτρια την Εβίτα Μαρκάκη από τα Χανιά κατέλαβαν την τρίτη θέση αφού προηγουμένως κέρδισαν άνετα τις Μπούσκου/ Ξηρουχάκη 60 60, στο ημιτελικό όμως έχασαν από τις Γεωργιάδου/Παπαδοπούλου 62 62.

Ο Δημήτρης Δελάκης στον πρώτο του αγώνα στην κατηγορία 14 ετών, επικράτησε άνετα του Μαυριά από το Βόλο με 61 63 και πέρασε στους 16. Εκεί δεν τα κατάφερε απέναντι στο δυνατό Αστρεινιδη, Νο9 στην Ελλάδα και έχασε οριακά 75 76(3), παίζοντας πολύ καλό τένις, χάνοντας στις λεπτομέρειες. Ο Δελάκης, σταθεροποίησε τη θέση του σε τουρνουά επιπέδου Ε1 και κατάφερε για μια ακόμη φορά να μπει στους 16. Στα διπλά με συμπαίκτη τον Παντελίδη από την Πτολεμαΐδα έχασαν στον πρώτο γύρο.

Ο Βαγγέλης Μπόγρης, ενώ ηλικιακά ανήκει στην κατηγορία των 14 ετών, επέλεξε να αγωνιστεί στην κατηγορία των δυνατών 16αριδων. Η κλήρωση το έφερε αντιμέτωπο με έναν από τους 8 καλύτερους αθλητές στην κατηγόρια 16 στην Ελλάδα. Στον πρώτο γύρο με τον Μπαλάφα της Λάρισας έχασε με 76(10) 60, μη μπορώντας να ακολουθήσει τον καταιγιστικό ρυθμό του αντιπάλου του. Στα διπλά με συμπαίκτη τον Ζερβό από την Κέρκυρα μπήκαν στους 8.

Τα παιδιά συνόδεψε ο Τεχνικός Διευθυντής και προπονητής τένις του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α κ. Μανόλης Δολιανίτης που με τις οδηγίες και τις καθοδήγηση του για μια ακόμη φορά οι αθλητές του ΗΡΑΚΛΕΙΟ κατέκτησαν σημαντικές θέσεις.

To Δ.Σ. συγχαίρει τα παιδιά για τη προσπάθειά τους και τους εύχεται καλή συνέχεια!