Βαριά ήττα στο ''Καραϊσκάκης'' για Πλατανιά

Οι Χανιώτες έχασαν με 5-1 από τον Ολυμπιακό στο ''Καραϊσκάκης'' - ένταση και... ρούβλια στον αγωνιστικό χώρο

Ο Πλατανιάς στο πρώτο ματς στην μετά-Παράσχου εποχή, ηττήθηκε χωρίς να προβάλει αντίσταση στο ''Καραϊσκάκης'' με 5-1. Μόλις στο 2ο λεπτό και σε σέντρα του Κούτρη, ο Πάρντο εκμεταλλεύθηκε το «τσαφ» του Βάντερσον και άνοιξε το σκορ. Και πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο (19'), σε σέντρα του Μάριν από αριστερά, ο Μποτία με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν πλήρως στο παιχνίδι και στο 32' πέτυχαν και τρίτο γκολ, όταν σε κόρνερ του Μάριν, ο Σισέ πήδηξε ψηλά και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την υπεροχή και στο 68' έφτασε στο 4-0. Σε γύρισμα του Κούτρη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πατράλη και ο Ανσαριφάρντ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κατελόγισε ο Σκούλας. Μοιραία τα επόμενα λεπτά αποδείχθηκαν... διαδικαστικά, έως το 88', όπου ο Πλατανιάς μείωσε το σκορ με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Ενσικουλού και πλασέ του Παπανικολάου.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Πάρντο που είχε ανοίξει το σκορ, το «έκλεισε» κιόλας, με διαγώνιο σουτ. Πολύ μέτρια η εμφάνιση για την ομάδα των Χανίων η οποία παρέμεινε στην ουρά της βαθμολογίας.

• Έριξαν... ρούβλια στους παίκτες του Πλατανιά

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού εν μέσω αποδοκιμασιών υποδέχθηκαν τους ποδοσφαιριστές του Πλατανιά. Δεν έμειναν όμως μόνο εκεί καθώς... έραναν τους Κρητικούς με ρούβλια!

Όλα αυτά έγιναν στο πλαίσιο της κόντρας που έχει ξεσπάσει μεταξύ των δύο συλλόγων, εξαιτίας των καταγγελιών που έκανε ο Πλατανιάς ότι στο περσινό ματς στο ίδιο γήπεδο η αποστολή δέχθηκε επίθεση στο ημίχρονο.

Το παιχνίδι πάντως καθυστέρησε να ξεκινήσει, αφού στις κερκίδες του "Καραϊσκάκης" έκαναν την εμφάνιση τους δυο πανό με υβριστικό περιεχόμενο. Στο ένα είχε ονόματα διοικούντων και ποδοσφαιριστών του Πλατανιά που κατέθεσαν για το περσινό περιστατικό με την ατάκα "πληρωμένοι ψευδομάρτυρες".

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Κούτρης, Μποτία (46' Νικολάου), Σισέ, Ρομαό (67' Μάρτινς), Ταχτσίδης, Οφόε (72' Φορτούνης), Πάρντο, Μάριν, Ανσαριφάρντ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Νίκος Μαναρώλης): Κοκκαλάς, Κρος, Στανισάβλιεβιτς, Στάθης, Βάντερσον (70' Παπανικολάου), Πλιάτσικας (24' Ντικαμονά, 76' Πριντέτα), Πατράλης, Ενσικουλού, Στάμου, Μπούντνικ, Κοροβέσης.