Ως «βαθιά τομή στα θεμέλια του επαγγελματικού ποδοσφαίρου, καθώς οι συνθήκες έχουν ωριμάσει» χαρακτήρισε την θέσπιση της επαγγελματικής διαιτησίας στο επαγγελματικό μας ποδόσφαιρο ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, προσθέτοντας ότι «ήρθε η ώρα να κάνουμε ένα γενναίο βήμα διότι η δημοφιλία του ελληνικού ποδοσφαίρου, η προσέλευση των φιλάθλων στα γήπεδα, αλλά και η καχυποψία τους απέναντι στο υγιές κομμάτι του ποδοσφαίρου οφείλεται μεταξύ άλλων και στις παθογένειες της διαιτησίας».