«Απόδραση» από το Παγκράτι!

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη πέτυχε το ''Ηράκλειο'' - νίκη με 66-67 επί του Παγκρατίου στο κλειστό του Μετς!

Την τέταρτη του νίκη στα πέντε πρώτα ματς σημείωσε η ομάδα μπάσκετ του ''Ηράκλειο''. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη ξεκίνησε καλά στην πρώτη περίοδο όμως στο β' δεκάλεπτο ήρθε η... κατάρρευση λόγω άμυνας. Στην επανάληψη η άμυνα βελτιώθηκε ενώ επιθετικά η ομάδα λειτουργούσε καλά. Από το -12 του α' μέρους το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά πήγε στον πόντο. Ένα εύστοχο τρίποντο από πλευράς Παγκρατίου έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στην ομάδα των Αθηνών με τις εύστοχες βολές του Νίκου Μποχωρίδη (66-67) και την χαμένη επίθεση από πλευράς γηπεδούχων να δώσουν τελικά την νίκη στους Κρητικούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Αλέξανδρος Πετράκης αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά λόγω ενός προβλήματος τραυματισμού (ψύξη) ενώ περιορισμένο χρόνο συμμετοχής είχε και ο Μάριος Πρωτογεράκης, για τον ίδιο λόγο. Την επόμενη αγωνιστική, το ''Ηράκλειο'' υποδέχεται την ομάδα της Κορίνθου (ΚΑΟΚ) στα ''Δύο Αοράκια''.

Δεκάλεπτα: 1ο 15-14, 2ο 42-30 / 58-52, 66-67

Παγκράτι (Χούμπαυλης) : Γιαννίκος 6 (2), Καυκής 3 (1), Χριστόπουλος 4, Γεωργοπαπαδάκος 19 (4), Κούτρας 6 (2), Μήτσιαλος 7, Λυτόπουλος 6, Σφηκάκης, Μπένος 9, Γερονίκος 6

Ηράκλειο (Μακράκης) : Σταμπουλής 14 (2), Μποχωρίδης 23 (5), Πετράκης, Λιανός 12 (1), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 6, Παπαδάκης, Λάκκας 10.