Η αυλαία του ΟΦΗ στην εφετινή χρονιά δεν έπεσε μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή στο σαββατιάτικο παιχνίδι του Αγρινίου. Έπεσε λίγο μετά, στα αποδυτήρια, στην ομιλία του Βάλντας Νταμπράουσκας στους ποδοσφαιριστές.
Λέξεις που περιέγραψαν μία γεμάτη σεζόν, γεμάτη από γεγονότα και συναισθήματα, ένα ρόλερ κόστερ λύπης, απογοήτευσης, ανακούφισης και χαράς. Ένα ασανσέρ, που ξεκίνησε από το υπόγειο, για να φτάσει στο ψηλότερα πατώματα. Σταματημένο πλέον εκεί, περιμένοντας ποιος θα πατήσει το κουμπί για το ρετιρέ. Αυτός είναι εξάλλου ο στόχος πλέον. Ο ΟΦΗ να μπει στην εξάδα του πρωταθλήματος, να κοιτάζει πλέον προς τα πάνω και να αφήσει πίσω τα ξενέρωτα -και στάσιμα ως προς το μεγάλωμα του συλλόγου- πλέι άουτ.