Την Παγκόσμια Ημέρα της Μητέρας συνεορτάζουν όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια, ο Δήμος Ηρακλείου και ο Σύνδεσμος Μελών Γυναικείων Σωματείων Ηράκλειου και Ν. Ηρακλείου.
Εφέτος, ο εκκλησιασμός, η αρτοκλασία και η βράβευση των πολύτεκνων μητέρων θα γίνουν στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Πόρου, την Κυριακή, στις 10 το πρωί.
Την εκδήλωση θα πλαισιώσει η μικτή παραδοσιακή χορωδία «Ερωδιός» του Πολιτιστικού Συλλόγου Αγίου Ιωάννου Κνωσού και του Μικρασιατικού Συλλόγου Καραμπουρνιωτών «Άγιος Γεώργιος».