Η τελευταία του στούντιο δισκογραφική δουλειά ήταν το 2012 με τραγούδια του Θανάση Παπακωνσταντίνου (Μαγγανείες), ενώ το 2015 κυκλοφόρησε το διπλό live άλμπουμ του με τις συναυλίες στο Λυκαβηττό.
Ο Γιάννης Χαρούλης ολοκλήρωσε, πρόσφατα, τις ηχογραφήσεις ενός νέου δίσκου, τον οποίο μουσικά υπογράφει ο συνθέτης Λουκάς Θάνος («Μπαλάντα του κυρ Μέντιου», «Πόνοι της Παναγίας»), σε ποίηση Κωστή Παλαμά.
Όπως δήλωσε ο συνθέτης, ο δίσκος θα έχει τίτλο «Ο δωδεκάλογος του Γύφτου», θα περιέχει δώδεκα τραγούδια, και θα κυκλοφορήσει το φθινόπωρο, από την ΕΜΙ.