Τη Γιορτή της Μητέρας θα γιορτάσει όπως κάθε χρόνο ο Σύλλογος Αλατσατιανών Νομού Ηρακλείου, σήμερα Κυριακή 8 Μαΐου, στις 7 το απόγευμα, στη στέγη του (Γ. Μαστρακούλη 13 - Πλατεία Αλατσάτων - Νέα Αλάτσατα, Ηράκλειο).
Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει ομιλία και απαγγελία ποιημάτων, για τη μητέρα, από τη φιλόλογο κ. Μάγδα Φραγκούλη και τους μαθητές της Γ’ Τάξης, Χαλκιοπούλου Άννα-Τρουλάκη Δημήτρη -Τσατσάκη Νίκο, του Β’ Γυμνασίου Ηρακλείου.