Ο Σύλλογος Αλατσατιανών Ηρακλείου στα πλαίσια της καθιερωμένης κεντρικής ετήσιας του εκδήλωσης θα παρουσιάσει στις 8 Ιουλίου 2016, στο κηποθέατρο Νίκος Καζαντζάκης, 9,30μμ, τη μουσικοθεατρική παράσταση με τίτλο "Το Χρονικό του ΄22", έργο του προέδρου του συλλόγου Κώστα Αρβανιτάκη, ο οποίος έφυγε ξαφνικά μόλις πριν 6 μηνες και στον οποίο και είναι αφιερωμένη η βραδιά.
Στη σχετική ανακοίνωση αναφέρεται :
Το έργο θα παρουσιάσει η ερασιτεχνική θεατρική ομάδα του συλλόγου μας σε σκηνοθεσία του Αντώνη Διαμαντή. Τα τραγούδια της παράστασης θα αποδώσει η χορωδία μας με τη δ/νση του μαέστρου μας Νίκου Αντωνακάκη και τη συνοδεία 6μελής ορχήστρας και τους χορούς η χορευτική μας ομάδα με το χοροδιδάσκαλο μας Τάσο Κουρεπίνη.