Φεστιβάλ παραδοσιακών χορών με τίτλο “Παραδοσικές χορευτικές πτυχές της Ελλάδας” θα πραγματοποιηθεί απόψε στο κηποθέατρο "Ν. Καζαντζάκης" στις 21:30. Συμμετέχουν χορευτικοί σύλλογοι από κάθε περιοχή της Ελλάδος, παρουσιάζοντας ο καθένας έθιμα και παραδόσεις του τόπου τους. Συγκεκριμένα:
Ο Λαογραφικός Χορευτικός Όμιλος Καρδίτσας “Θεσσαλική Εστία”, ο Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Χαλκίδας μαζί τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ερέτριας “Κ. Κανάρης”, ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Ροδάνη Άργους Ορεστικού” Καστοριάς και ο Χορευτικός Σύλλογος Άργους “Ελληνική Παράδοση”.
Υπεύθυνος οργάνωσης: Πρασάκης Χρήστος. Παρουσιάζει: Τηλέμαχος Τζακόπουλος. Τη βραδιά ανοίγει το Εργαστήρι Παραδοσιακών Χορών «Ίσταμνος».
Είσοδος: ελεύθερη.