Το έθιμο του Κλήδωνα αναβιώνουν, στην Πλατεία Αναξαγόρα στο Ατσαλένιο ο Σύλλογος Αλατσατιανών Ηρακλείου, ο Μικρασιατικός Σύλλογος του Αγίου Πολυκάρπου και η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Ηρακλείου. Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 20:00 το βράδυ σήμερα, με ομιλία αλλά και ένα παραδοσιακό δρώμενο για το άνοιγμα του κλήδωνα, τη χορωδία του Συλλόγου Αλατσατιανών Ηρακλείου αλλά και παραδοσιακή μικρασιατική μουσική από τους δύο συλλόγους.