Η περιφερειακή ενότητα Λασιθίου και ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίου Χαραλάμπους "Το Γεροντομουρί" πραγματοποιούν εκδήλωση με θέμα Συναντώντας τους Μινωίτες στο Οροπέδιο Λασιθίου, Το σπήλαιο του Αγίου Χαραλάμπους και η σπουδαιότητα του με ομιλήτρια την κ. Αντιγόνη Παπαδέα αρχαιολόγο της Εφορίας Αρχαιοτήτων Λασιθίου.
Ο Γεροντομουριανός Οπλαρχηγός Βασιλογιώργης και ο ρόλος του στην επανάσταση του 1841 με ομιλητή τον κ. Γιώργο Παναγιωτάκη, ιστορικό, συγγραφέα και ερευνητή.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 15 Ιουλίου στις 8 στην πλατεία του Αγίου Χαραλάμπους