Συνεχίζονται μέχρι και τον Απρίλιο οι «Τετάρτες των Φιλολόγων» στα Χανιά με τις επιμορφωτικές συναντήσεις που έγιναν ήδη θεσμός για την πόλη, στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων.
Στις 5 Φεβρουαρίου 2020, ο Ιωάννης Παναγιώτης Αμπελάς θα μιλήσει με θέμα «Ο άνθρωπος ως πολίτης του κόσμου: Η πρόταση των Στωικών».
Στις 12 Φεβρουαρίου 2020 ο Βύρων Λυκιαρδόπουλος θα μιλήσεις για τον «Μύθο των Λαβδακιδών και των Ατρειδών», ενώ στις 19 Φεβρουαρίου η Σμαράγδη Γαλημιτάκη θα επιχειρήσει να δώσει απαντήσεις στο ερώτημα «Τι γίνεται με την Τοπική Ιστορία».
Στη συνέχεια, τον Μάρτιο έχουν προγραμματιστεί οι ακόλουθες ομιλίες:
Στις 4 Μαρτίου η Στεργιανή Ζανέκα θα μιλήσει για «Τα θέματα της διηγηματογραφίας του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη» και στις 11 Μαρτίου η Αμαλία Κωτσάκη θα αναπτύξει το θέμα «Αρχιτεκτονικές περιπλανήσεις με βήματα λογοτεχνικά». Η τελευταία εκδήλωση του Μαρτίου έχει προγραμματιστεί στις 18 του μηνός, οπότε ο Σάμυ Αλεξανδρίδης θα μιλήσει για τη «Διδακτική βασικών κοινωνιολογικών εννοιών στο Γυμνάσιο και το Λύκειο μέσα από το ελληνικό διήγημα: ΄΄Το τέλος της μικρής μας πόλης΄΄ του Γεωργίου Βιζυηνού».
Τον Απρίλιο τέλος, έχει προγραμματιστεί την 1η του μήνα η ομιλία των Νίκη Σταύρου και Κώστα Φουρναράκη με θέμα «Πες μου μια ιστορία: Τόπο και άνθρωποι – Πρόγραμμα Ιστορικού Αρχείου Κρήτης και 4ου Γυμνασίου Χανίων».
Ο απολογισμός των συναντήσεων του Β΄ Κύκλου θα γίνει στις 8 Απριλίου 2020.