Για τους λάτρεις των κατασκευών, της χειροτεχνίας και των πειραματισμών, καθώς και για όσους θα ήθελαν να απασχολήσουν ευχάριστα τα παιδιά τους, απολαμβάνοντας τα ροφήματά μας και παιδικές λιχουδιές ή να μοιραστούν μαζί τους στιγμές δημιουργίας, το καφέ του ΙΜΚ προσφέρει καθημερινά και δωρεάν ένα ατομικό καλλιτεχνικό kit, προκειμένου μικροί και μεγάλοι να δημιουργήσουν και να πάρουν μαζί τους δώρα για τους ίδιους ή τους αγαπημένους τους.
Για τους λάτρεις της σοκολάτας, το ΙΜΚ Café διαθέτει επτά λαχταριστές γεύσεις: Salted Caramel, Μπισκότο, Πραλίνα Φουντουκιού, Stevia, Λευκή Σοκολάτα με Raspberry & Blueberry, Πορτοκάλι & Κανέλα, και Κλασική. Τα ροφήματα σοκολάτας προσφέρονται κρύα και ζεστά.
Το ΙΜΚ Café, λειτουργεί και ανεξάρτητα από το Μουσείο, στο ίδιο ωράριο (Δευτέρα, Τετάρτη-Παρασκευή 10:00΄-17:00΄και Σάββατο-Κυριακή 11:00΄-17:00΄ [Τρίτη κλειστά]), με πρόσβαση απευθείας από τον κήπο. Προσφέρεται σαν ένα άνετο, ήσυχο και ασφαλές σημείο συνάντησης σε εξαιρετικό περιβάλλον. Οι επισκέπτες μπορούν να απολαύσουν το ρόφημά τους με θέα τη θάλασσα στο βορινό deck ή στη νοτική αυλή κάτω από τη σκιά των ψηλών δέντρων της πρόσοψης του νεοκλασικού κτιρίου. Στο ΙΜΚ Café εφαρμόζονται όλοι οι ενδεδειγμένοι κανόνες ασφαλείας και τα τραπεζάκια είναι τοποθετημένα με άνεση, σε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους.