To έθιμο του Κλήδονα θα αναβιώσει την Κυριακή 24 Ιουνίου με τη συνεργασία των Συλλόγων: Μικρασιάτικος Σύλλογος Καραμπουρνιωτών «Άγιος Γεώργιος» και Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίου Ιωάννου.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην οδό Πικροδάφνης (χώρος Συλλ. Καραμπουρνιωτών) στον Άγιο Ιωάννη, στις 8 το βράδυ. Οι δύο Σύλλογοι θα προσφέρουν μια ποικιλία φαγητών που θα διατεθεί σε όλα τα τραπέζια.
Όσοι προσέλθουν μπορούν να προσκομίσουν ότι φαγητά φρούτα ή γλυκά επιθυμούν για κατανάλωση από τα μέλη των οικογενειών και των φίλων που θα καλέσουν οι ίδιοι. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει:
- Καλοσώρισμα
- Σύντομη περιγραφή του εθίμου
- Άνοιγμα του Κλήδονα
- Κάψιμο των Μάηδων σύμφωνα με το έθιμο.
- Μουσικά θα «ντύσει» την εκδήλωση το μουσικό συγκρότημα των Στέλιου Βασιλάκη και Γιώργου Γκερεδάκη