Την παραίτησή του από τη θέση του Διευθύνοντος Συμβούλου του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας και της Εταιρείας Εκκαθάρισης Συναλλαγών Χρηματιστηρίου Ενέργειας υπέβαλε ο καθηγητής Γιώργος Ιωάννου.
Είχε αναλάβει τον Οκτώβριο του 2019 με τριετή θητεία που έληγε σε τρείς περίπου μήνες, τον Οκτώβριο του 2022.
Σε συνομιλία του energypress με τον ίδιο, δήλωσε ότι οι λόγοι είναι απολύτως προσωπικοί και ότι επιστρέφει στα ακαδημαϊκά του καθήκοντα στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Ο κ. Ιωάννου είναι Καθηγητής Διοίκησης Παραγωγής στο Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) και Διευθυντής του Εργαστηρίου Διοικητικής Επιστήμης του ΟΠΑ.