Πρεμιέρα έκανε το βράδυ της Κυριακής (6/10), η νέα δραματική σειρά εποχής του OPEN, «Κόκκινο Ποτάμι». Μια παραγωγή υψηλών προδιαγραφών, με κινηματογραφική αισθητική, πολυπρόσωπο καστ και διακεκριμένους συντελεστές.
Η νέα ιστορία του Μανούσου Μανουσάκη βασίζεται στο οµότιτλο µυθιστόρηµα του Χάρη Τσιρκινίδη και ξεδιπλώνει τη ζωντανή µνήµη της Γενοκτονίας του ποντιακού Ελληνισµού. Μια σειρά που µας γυρίζει πίσω σε µια σκληρή εποχή, η οποία χάραξε τη µνήµη και τη ζωή εκατοντάδων χιλιάδων Ελλήνων.
Διαβάστε περισσότερα: Το Κόκκινο Ποτάμι: Στα γυρίσματα της υπερπαραγωγής του OPEN
Το «Κόκκινο Ποτάμι», που θα προβάλλεται κάθε Κυριακή βράδυ, ξεκινά στην κωµόπολη Ακ Νταγ Ματέν του Νοµού Αγκύρας τον Μάιο του 1895, όταν η οικογένεια του Γεωργίου Παυλίδη αρραβωνιάζει τον 12χρονο γιο της, Μίλτο, µε τη µόλις 9χρονη Ιφιγένεια, κόρη του Μιχάλη και της Σοφίας Νικολαΐδη. Είναι ένας αρραβώνας σκοπιµότητας, όπως συνηθιζόταν εκείνη την εποχή ανάµεσα σε παιδιά οικογενειών Ελλήνων, καθώς σύµφωνα µε τα µουσουλµανικά ήθη, αν ένα κορίτσι αρραβωνιαζόταν θεωρείτο ατιµασµένο και δεν επιτρεπόταν να γίνει γυναίκα µουσουλµάνου. Οι ραγδαίες πολιτικοκοινωνικές εξελίξεις κλυδωνίζουν τον Ελληνισµό του Πόντου και επηρεάζουν καθοριστικά τη ζωή των ηρώων.
Είναι μία ιστορική σειρά, η οποία βασίζεται σε αληθινά γεγονότα. Αυτό που φιλοδοξεί ο Μανούσος Μανουσάκης να πετύχει είναι να προσεγγίσει τα σημαντικά γεγονότα εκείνης της εποχής μέσα από την καθημερινή ζωή των ηρώων. Να δείξει τις επιπτώσεις όλης αυτής της βαρβαρότητας στην ίδια τη ζωή. Μέσα από τον έρωτα, την οικογένεια και τις ανθρώπινες σχέσεις οι τηλεθεατές θα κάνουν ένα ιστορικό ταξίδι στην πολυτάραχη αυτή περίοδο. Έτσι θα αποδοθεί και το μεγαλείο της ζωής, της πίστης και της ελπίδας, κόντρα στην ασύλληπτη βιαιότητα που έζησαν οι άνθρωποι εκείνη την εποχή.
Η πρεμιέρα της σειράς του OPEN είχε τεράστια απήχηση και τράβηξε το ενδιαφέρον του κοινού από τα πρώτα λεπτά. Η σειρά εντυπωσίασε τους τηλεθεατές, οι οποίοι μοιράστηκαν στα social media τον ενθουσιασμό τους.
Επιτέλους αρχίζει μια σειρά που πιστεύω ότι θα είναι πολύ δυνατή. Η οικογένειά μου την περίμενε καιρό. Ειδικά η γιαγιά. Εκείνη που την έζησε και μας την έλεγε στο κυριακάτικο τραπέζι. Οι Πόντιοι ποτέ δεν ξέχασαν. Γιαγιά μου και παππού μου, είμαι περήφανη!#KokkinoPotami
— τυφώνας κατ(ρ)ίνα :tornado_cloud: (@katrin_disaster) October 6, 2019
Εμεις στην Κρητη εχουμε πολλους Ποντιους που ηρθαν με το ξεριζωμο. Πολυ συγκινητικο εργο και για εμας που δεν ειμαστε απο τον Ποντο.#kokkinopotami
— Το AlterEgo της Ντένης⚡ (@mar_sam14) October 6, 2019
Ένα σήριαλ που μοιάζει περισσότερο με κινηματογραφική ταινία
— ΜαριαΚαραγιαννηΚατιαΜπλετσα (@gt_hsdr) October 6, 2019
συγχαρητήρια στον Μανουσο Μανουσακη #kokkinopotami
Ο Θεός συγχωρεί, οι άνθρωποι τιμωρουν. Τι ατάκες, τι ερμηνείες. Όλα τα λόγια με αγγίζουν #kokkinopotami
— Ντάλια Βεντάλια (Nᴛᴀʟɪᴀ Vᴇɴᴛᴀʟɪᴀ) (@ntalia_ventalia) October 6, 2019
Είχε αφήσει την μια αδερφή της στον πόντο η γιαγιά μου και πόσο της στοίχισε. Δεν μπόρεσε ποτέ να την βρει. Πήγε Ρωσία, μετά Ελλάδα. Και όλο την σκεφτόταν. Έλεγε η μάνα θα πάμε εμείς να τους βρούμε. #kokkinopotami
— Nina (@ShakeLS) October 6, 2019
Οπατέρας μου δακρύσε, είναι Πόντιος στην καταγωγή αλλά γενικά ψύχραιμος στις αντιδράσεις του!Νομίζω πολλοί δακρύζουν αυτή τη στιγμή ! #KokkinoPotami
— Χριστίνα Τ (@kristint783) October 6, 2019
Αν κάτι μαρεσει πολύ στον Μανουσακη, είναι ότι δίνει βάση στην κάθε λεπτομέρεια :raised_hands: #kokkinopotami
— Maria-Rafaela (@Maria__Rafaela) October 6, 2019
Το Open απόψε αποδεικνύει πως δεν υπάρχουν μικρά και μεγάλα κανάλια,αλλα πάθος για καλη ελληνική τηλεόραση :clap::skin-tone-2::clap::skin-tone-2::clap::skin-tone-2::clap::skin-tone-2: #KokkinoPotami
—
Οι Πόντιοι πάλεψαν ,πολέμησαν για να μείνουν ζωντανοί ! Αυτό φαίνεται καθαρά ακόμη και 100 χρόνια μετά από τον ξεριζωμό τους. #kokkinopotami
— ΑστραπόΓιαννος (@F0L2jldWQzGrO0B) October 6, 2019
Παρατήστε την μπούρδα που λέγεται #thefinal4GR και βάλτε το #kokkinopotami στο ΟΠΕΝ
— Tυράννια Βάπιρελ (@ofp8791) October 6, 2019
Εσείς εκεί στο #TheFinal4GR βάλτε #kokkinopotami να μάθετε και 2 πράγματα :victory:
— Pasxalitsa:beetle: (@Pasxalitsa14) October 6, 2019
#kokkinopotami
— Loukritia :flag-gr::flag-gr: (@loukritia_) October 6, 2019
Ανατριχιλα ένας κόμπος στο λαιμό και το στομάχι από τις πρώτες σκηνές..
Νομίζω πως αυτή θα είναι η καλύτερη σειρά της σεζόν #kokkinopotami
— Κατερίνα Σοφιανού (@CathieSofianou) October 6, 2019
#kokkinopotami ειναι μια ευκαιρια να μαθουν οι νεωτεροι τι τραβηξαν οι Ελληνοποντιοι απο τους τουρκους, γιατι τα σχολεια δεν τα διδασκουν.εγω τα εμαθα απο βιβλια εκτος σχολειου!!!
— Joanna Verouci (@verouci) October 6, 2019
Με ανατριχιάζει πραγματικά.. Ίσως γιατί είναι η ιστορία μου..
— Ναταλία:paw_prints: (@ploutarx) October 6, 2019
Να ζήσει ο πόντος,οι Πόντιοι που ματωσαν&πάλεψαν με την ζωή τους για την ζωή τους.#KokkinoPotami
Εχω ανατριχιασει.Ξαφνικα μου ηρθαν ολες οι ιστοριες των γιαγιαδων και των παππουδων μου απο εκεινες τις εποχες. #kokkinopotami
— ΜΠΑΜΠΗΗΗ (@gkctella1) October 6, 2019
Nα ζησει ο Πόντος!! :pray:#kokkinopotami
— Tziritzatzoules (@tziritzatzoules) October 6, 2019
Τον λατρεύω τον Μανούσο και σαν σκηνοθέτη και σαν άνθρωπο. Και οι σειρές του και η ταινία του και μία παράσταση του που έχω δει είναι εκπληκτικές δουλειές #kokkinopotami
— Χρύσα Δριτσέλη (@chrisadritseli) October 6, 2019
Πάντως φαίνεται η διαφορά που είναι γυρισμένο σε φυσικούς χώρους και όχι σκηνικά #kokkinopotami
— Dimitris k (@Dimitros_17) October 6, 2019
Εξαιρετικο καστ ηθοποιων!!!!
— ⚜Nerrinaki:wind_face: (@Nerrinaki) October 6, 2019
Ωραια φωτογραφια!!!
Ερμηνειες με παθος!!
Πολυ καλη μουσικη υποκρουση!!!
Πλουσια παραγωγη !!!!
#kokkinopotami
Είχε πολλά χρόνια στην Ελληνική τηλεόραση να παρακολουθήσουμε μια τόση ποιοτική δουλειά :heartpulse:
— Natalia :dove_of_peace:️ (@nik_soula) October 6, 2019
Εγγύηση για αυτό ο Μανούσος Μανουσάκης :clap::clap: εύχομαι και οι ηθοποιοί να συμβάλουν στο να παρακολουθήσουμε μια όμορφη σειρά :lovestruck::lovestruck:#kokkinopotami pic.twitter.com/SygYKfTwMi
Εάν δεν πάει αυτό καλά τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας. #kokkinopotami pic.twitter.com/9khKmTnk21
— Pasxalitsa:beetle: (@Pasxalitsa14) October 6, 2019