Δύο άτομα, ηλικίας 22 και 17 ετών, συνελήφθησαν, σήμερα το πρωί, από στελέχη του Γραφείου Ασφαλείας του Κεντρικού Λιμεναρχείου Ηρακλείου καθώς, όπως διαπιστώθηκε, ο 22χρονος παρέλαβε μία νάιλον σακούλα από Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο με δύο πλαστά δελτία ασύλου και στη συνέχεια εφοδίασε τον ανήλικο, ο οποίος δεν ειχε τα σχετικά νομιμοποιητικά έγγραφα διαμονής στη χώρα.
Έτσι, ο 22χρονος εξέδωσε ακτοπλοϊκό εισιτήριο με προορισμό το λιμένα Θήρας, διευκολύνοντας έτσι την προώθησή του στο εσωτερικό της χώρας.
Προανάκριση διενεργείται από την οικεία Λιμενική Αρχή.