Η Περιφέρεια Κρήτης - Περιφερειακή Ενότητα Χανίων και ο Δήμος Αποκορώνου διοργανώνουν εκδήλωση μνήμης για τον Νιπιανό μακεδονομάχο Μανώλη Κατσίγαρη - Καραμανώλη.
Η εκδήλωση θα γίνει την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου και ώρα 19.00 στην κεντρική πλατεία του Νίπους, πλάι στην προτομή του ήρωα.
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει επιμνημόσυνη δέηση, κατάθεση στεφάνων*, χαιρετισμούς από τους διοργανωτές και ιστορική ομιλία από τον Γιώργο Λιμαντζάκη, τουρκολόγο-ιστορικό.
![Εμμανουήλ Κατσίγαρης - Καραμανώλης 1904](/sites/default/files/inline-images/%CE%95%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%AE%CE%BB%20%CE%9A%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AF%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B7%CF%82%20-%20%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%82%201904.jpg)
* Η προμήθεια των στεφάνων γίνεται με ευθύνη των ενδιαφερόμενων φορέων.