Αναστάτωση προκλήθηκε στο κέντρο της πόλης των Χανίων λίγο μετά τις 10 το πρωί όταν η Πυροσβεστική Υπηρεσία δέχθηκε κλήση για πυρκαγιά στην οδό Χατζημιχάλη Γιάνναρη. Άμεσα στο σημείο έσπευσαν δύο οχήματα με 6 υπαλλήλους προκειμένου να σβήσουν την φωτιά. Φτάνοντας στο σημείο ωστόσο οι υπάλληλοι της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας διαπίστωσαν ότι δεν υπάρχει φωτιά.
Οι πυροσβέστες αφού πραγματοποίησαν έλεγχο στα κοντινά καταστήματα, καθώς και στα σπίτια του πρώτου ορόφου και διαπίστωσαν ότι δεν υπάρχει συμβάν αποχώρησαν από το σημείο.