Όπως είπε η αντιπρόεδρος του Συλλόγου των Εργαζομένων στους ΟΤΑ Χανίων κα Ηλέκτρα Πατσουράκη, το θέμα της προσχολικής αγωγής είναι άμεσα συνδεδεμένο σήμερα με την ουσιαστική και ολόπλευρη ανάπτυξη του παιδιού και αυτό ερχόμαστε σήμερα να διεκδικήσουμε: Την ενιαία προσχολική δημόσια και δωρεάν αγωγή μέσα από αποκλειστικά εργατικούς δημόσιους δωρεάν παιδικούς σταθμούς, μονιμοποίηση όλων των εργαζομένων, να ολοκληρωθεί ο έλεγχος των κτιρίων που στεγάζουν παιδιά προσχολικής αγωγής».
Από την πλευρά της η κ. Μαρία Κοντογιάννη εκπρόσωπος των εργαζομένων στο Δ.Σ. του ΔΟΚΟΙΠΠ, είπε πως διεκδικούμε μια δωρεάν ενιαία προσχολική αγωγή και θέλουμε να αναβαθμιστεί και όχι να υποβαθμιστεί το έργου που επιτελούν τόσα χρόνια οι παιδικοί σταθμοί.»
Η κ. Κοντογιάννη αναφέρθηκε στην ανάγκη πρόσληψης μόνιμου προσωπικού καθώς και στην ανάγκη μιας ενιαίας προσχολικής αγωγής και όχι διχοτόμηση της προσχολικής ηλικίας.
zarpanews.gr