H επιστολή του Πατριάρχη ΑλεξανδρείαςQ
«Σεβασμιώτατε και αγαπητέ αδελφέ εν Κυρίῳ άγιε Κρήτης, Περιχαρείς ενωτίσθημεν την όλως επαξίαν εκλογήν σας εις τον περίπυστον Αρχιεπισκοπικόν Θρόνον της Εκκλησίας της Κρήτης.
«Διό σπεύδομεν εκφράσαι τα πλέον ειλικρινή και θερμά συγχαρητήρια ημών, ευχόμενοι όπως τα έτη σας ώσι πλείστα όσα και υγιεινά, και η ποιμαντορία σας ου μόνον μακρά, αλλά πολύκαρπος προς δόξαν Θεού και εγκαύχησιν του περιφανούς λαού της γενετείρας μας Κρήτης».
Αγαπητός εν Χριστώ αδελφός
Ο Αλεξανδρείας Θεόδωρος»
Δείτε επίσης:
Ευγένιος, ο νέος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης!
Αναχωρεί για το Φανάρι ο νέος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης - Η φορτισμένη πρώτη δήλωσή του
Ευχές, συγκίνηση και χαμόγελα στο γραφείο του νέου Αρχιεπισκόπου Κρήτης