Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ηρακλείου "Νίκος Καζαντζάκης" με αφορμή την ψήφιση την προσεχή Δευτέρα, 15 του Γενάρη, από τη Βουλή, του πολυνομοσχεδίου, που περιλαμβάνει τα 70 προαπαιτούμενα της 3ης αξιολόγησης, μεταξύ των οποίων προβλέπει:
- Επαναφορά της απαράδεκτης τροπολογίας Αχτσιόγλου για τον περιορισμό του δικαιώματος στην απεργία, για το οποίο τόσοι αγώνες και θυσίες έχουν γίνει από τους εργαζόμενους.
- Μαζικές συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων.
- Μείωση των συντάξεων έως και 40% για νέους και παλιούς ασφαλισμένους (3.000.000 συνταξιούχοι) με τον Νόμο Κατρούγκαλου (Ν. 4387/2016).
- Μείωση του αφορολόγητου από τα 9.600 ευρώ στα 5.681 ευρώ, που συνεπάγεται 700 ευρώ μείον τον χρόνο στις αποδοχές των εργαζομένων και των συνταξιούχων.
- 7.Αύξηση της φορολογίας, μέσω της κατάργησης του 1,5% έκπτωσης φόρου, καθώς και αυξήσεις στις εισφορές για τον ΕΟΠΥΥ.
αποφασίζει
να συμμετέχει στην 4ωρη διευκολυντική στάση εργασίας ( 8:00 π.μ.-12:00 μ.μ.) που έχει κηρύξει η ΔΟΕ και στην τρίωρη στάση εργασίας που έχει κηρύξει η ΑΔΕΔΥ (12:00 μ.μ. – τέλος ωραρίου) για τη Δευτέρα 15 Ιανουαρίου.
Αγωνιζόμαστε για να μην ψηφιστούν τα προαπαιτούμενα της 3ης αξιολόγησης
Συμμετέχουμε δυναμικά στην απεργιακή κινητοποίηση της ΑΔΕΔΥ την Δευτέρα 15/1/2018 με απεργιακή συγκέντρωση στις 11:30 π.μ. στην πλατεία Ελευθερίας