Ένα ξεχωριστό μήνυμα αλληλεγγύης στέλνουν, με μια ταινία μικρού μήκους, οι μαθητές του 10ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων,
«Είμαι η Λάρα και το πιο σημαντικό που έμαθα εδώ στην Ελλάδα είναι να ελπίζω… να ελπίζω ότι ακόμη υπάρχουν Άνθρωποι», λέει η μικρή προσφυγοπούλα που πρωταγωνιστεί στην ταινία με τίτλο ”Σα βγεις στον πηγαιμό…”
Η ταινία μικρού μήκους που είναι προιόν μυθοπλασίας, έγινε στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος που συμμετέχει το 10 δημοτικό σχολείο με θέμα τη "ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ" και θα προβληθεί σε φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας ,που διοργανώνεται από φορείς με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων.