Αναζωπύρωση σημειώθηκε λίγο μετά τις 12.30 στο μεγάλο μέτωπο πυρκαγιάς στο νότιο Ρέθυμνο, με τις φλόγες βόρεια της Αγίας Παρασκευής να απειλούν ξανά.
Σημειώνεται ότι ο αέρας που φυσάει στην περιοχή δυσκολεύει το έργο των πυροσβεστικών δυνάμεων, το οποίο όμως ενισχύεται από τις συνεχής ρίψεις νερού από αέρος.
Οι συνθήκες στο μέτωπο είναι πολύ δύσκολες ωστόσο σύμφωνα με πληροφορίες θα έρθουν κι άλλα εναέρια μέσα από την υπόλοιπη Ελλάδα, προκειμένου να ενισχύσουν την προσπάθεια που ήδη γίνεται, με την ελπίδα να υπάρξει μια θετική εξέλιξη, καθώς η κατάσταση ειναι οριακή και σε επίπεδο ανθρώπινων δυνάμεων.
Χαρακτηριστικό είναι ότι όσοι βρίσκονται στο πεδίο της μάχης και επιχειρούν είναι εξαντλημένοι μετά από τόσες ώρες προσπαθειών. Τόσο οι πυροσβεστικές δυνάμεις, όσο και οι χειριστές των μηχανημάτων της τοπικής αυτοδιοίκηση που επιστρατεύτηκαν από την πρώτη στιγμή -και συνδράμουν με διανοίξεις δρόμων προκειμένου οι πυροσβέστες να έχουν πρόσβαση- αλλά και οι εθελοντές, έχουν καταπονηθεί γιατί συνεχόμενα από χθες επιχειρούν τόσες ώρες και κάτω από εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες. Εκτός από τις υψηλές θερμοκρασίες που έχουν αναπτυχθεί και λόγω της ζέστης αλλά και λόγω του τεράστιου πύρινου μετώπου, η ατμόσφαιρα είναι τόσο αποπνικτική που δεν μπορούν να αναπνεύσουν, "σε πιάνει ζάλη" όπως χαρακτηριστικά περιέγραφαν άνθρωποι που μάχονται στο μέτωπο.
Για το λόγο αυτό και με δεδομένο ότι το πύρινο μέτωπο είναι τόσο μεγάλο. η συνδρομή των εναέριων μέσων είναι πολύτιμη, σε διαφορετική περίπτωση η κατάσταση θα γίνει ακόμα χειρότερη.
Υπενθυμίζεται ότι οι συνθήκες ήταν δύσκολες και κατά την διάρκεια της νύχτας, ακόμη και για τους πολύ έμπειρους πυροσβέστες που έπρεπε να ανακόψουν την πορεία της φωτιάς και να προστατεύσουν τους εαυτούς τους από το "φαινόμενο της καμινάδας"
Ενεργοποιήθηκε το 112
Λίγο μετά τις 15.00 το 112 ενεργοποιήθηκε εκ νέου το 112, στέλνοντας μήνυμα για εκκένωση της περιοχής Βαθιακό.
Νωρίτερα μήνυμα εστάλη από το "112" στους κατοίκους των χωριών Αποδούλου, Αγίου Ιωάννη και Νίθαυρης καλώντας τους να παραμείνουν σε ετοιμότητα, ενώ κατόπιν δεύτερο και τρίτο μήνυμα καλούσαν τους κατοίκους του Αποδούλου να μετακινηθούν προς τον Φουρφουρά και τους κατοίκους της Αγίας Παρασκευής προς Μάνδρες.
Μάλιστα, από τον Δήμο Αμαρίου έγινε γνωστό, ότι το Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου στο Φουρφουρά είναι ανοικτό για όσους ειδοποιήθηκαν ή ειδοποιηθούν να απομακρυνθούν από τις οικίες τους.
⚠️ Activation of 112 - Emergency Number
— 112 Greece (@112Greece) August 8, 2024
📍#Rethymno
🔥 Wildfire in your area
🆘 If you are in the area of #Agia_Paraskevi, evacuate towards #Mandres
‼️ Follow the instructions of the Authorities
ℹ️ https://t.co/tg45OiBehz@pyrosvestiki@hellenicpolice https://t.co/I43OyzzHcR
Δείτε επίσης:
Τεράστιο το πύρινο μέτωπο στο Νότιο Ρέθυμνο: Ανακόπηκε η πορεία της φωτιάς προς την Αγία Γαλήνη