Τους λόγους για τους οποίους αποχωρεί από τη ΝΔ και μάλιστα παραμονή της εκλογής του νέου πρόεδρου της ΝΟΔΕ εξηγεί ο διευθύνων σύμβουλος του Οργανισμού Ανάπτυξης Κρήτης Λευτέρης Κοπάσης.
"Απευθυνόμενος στο πιο στοχευμένο ακροατήριο μπορώ να πω ότι δεν κρύβομαι πίσω από το ‘’υψηλό καθήκον’’ όσο ότι απογοητεύομαι από την διαπίστωση της παθολογίας της χέουσας πληγής, από την οίηση του πάντα πρόθυμου για τον ειδικό ρόλο που δεν αφήνει τις δυνάμεις που υπάρχουν να απελευθερωθούν, που η έλλειψη ενσυναίσθησης εμποδίζει την στροφή στην αλήθεια." σημειώνει με νοημα.
Αναλυτικά στην ανακοίνωση του που δημοσιοποίησε μέσω του facebook αναφέρει :