Την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τις συγγραφείς παιδικών βιβλίων, κκ Νανίνα Σακκά-Νικολακοπούλου και Σοφία Μαντουβάλου, οι οποίες ήταν προσκεκλημένες από την Ομάδα Βιβλίου του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε ''Δ. Θεοτοκόπουλος'' είχαν οι μαθητές αρκετών σχολείων του Ηρακλείου.
Για πολλά παιδιά και εκπαιδευτικούς ήταν μια ξεχωριστή μέρα, καθώς γνώρισαν βιβλία των συγγραφέων, συζήτησαν, ζωγράφισαν και έκαναν διάφορες κατασκευές, περνώντας δημιουργικά το χρόνο τους!