Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού το Γενικό Λύκειο Ν. Αλικαρνασσού είχε τη χαρά να φιλοξενήσει στο χώρο του, την ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο ΑΣΚΑ .
Όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται από το σχολείο:
"Η ανταπόκρισή τους στο κάλεσμά μας ήταν συγκινητική . Τα μέλη της ομάδας έπαιξαν μπάσκετ με τους μαθητές μας που διαπίστωσαν ότι η αναπηρία δεν είναι εμπόδιο για οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα και καταπολέμησαν στερεότυπα και προκαταλήψεις γύρω από αυτήν.
Γιατί τελικά ο αθλητισμός είναι μια ευχάριστη δραστηριότητα που είναι για όλους !