Από την καταιγίδα ως την ανυδριά! Η απόλυτη αντίθεση καταγράφηκε στις προχθεσινές βροχοπτώσεις καθώς υπήρξαν περιοχές που πνίγηκαν και κάποιες άλλες που δεν ... ένιωσαν βροχή !
Η ευλογία της βροχής έπεσε σε κάποιες περιοχές που πραγματικά είδαν τη γη τους να ποτίζεται κι άλλες που δεν έπεσε σχεδόν ούτε σταγόνα ! Πρωταθλήτρια η περιοχή των Ανωγείων με 194 χιλιοστά και ουραγός το Φράγμα Μπραμιανών στη Μεσσαρά με μόλις 1!
Σύμφωνα με τα στοιχεία της Διεύθυνσης Υδάτων της Αποκρντρωμενης Διοίκησης Κρητης και του προϊσταμένου της Μαρίνου Κριτσωτάκη οι βροχοπτώσεις κατά το διήμερο 29 και 30 Νοεμβρίου ήταν οι εξής :
Ηράκλειο 87-90
Χανιά 100
Κίσσαμος 93
Βρύσες 80
Ρέθυμνο 60
Αποσελέμης 100
Σητεία 30
Ανώγεια ( Νίδα) 194
Ασκύφου 190
Παλαιόχωρα 38
Πλακιάς 64
Φουρφουρας 90
Τυμπάκι 6
Μοίρες 4
Ιεράπετρα 18
Λέντας 6
Φράγμα Μπραμιανων 1
Άγιος Στέφανος Σητείας 100
Ζάκρος 70
Σταυράκια 79
Ρουσοχώρια 47
Καλλονή Δήμου Αρχανών όπου είχαμε και τα έντονα καιρικά φαινόμενα στις 29 Νοεμβρίου )146
Οροπέδιο Λασιθιου 134
Πάντως παρά τις έντονες βροχοπτώσεις των προηγούμενων 24ωρων επισημαίνει ο κ. Κριτσωτάκης ότι είμαστε κατά 50% κάτω από πέρυσι και σε Νοέμβρη και σε Οκτώβριο