Αυξήσεις της τάξεως του 10 % στους μισθούς των ξενοδοχοϋπαλλήλων φέρνει η νέα κλαδική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας που υπογράφηκε μεταξύ ξενοδοχοϋπαλλήλων και ξενοδόχων .
Σύμφωνα μάλιστα με τον πρόεδρο του τοπικού Σωματείου Νίκο Κοκολάκη, η εξέλιξη είναι θετική για τον κλάδο, ενώ όπως ανέφερε οι ξενοδόχοι ζητούσαν 10ωρή εργασία χωρίς αμοιβή, αλλά το αντάλλαγμα να ήταν ρεπό ή άδεια στο τέλος της σεζόν, κάτι που δεν πέρασε τελικά στη σύμβαση.
Ο κ Κοκολάκης ανέφερε στο Θέμα Κρήτης 103.1 οτι η διαπραγμάτευση ήταν δύσκολη καθώς και οι δύο πλευρές έχουν ισχυρά επιχειρήματα , όμως ο στόχος για καλύτερο τουριστικό προϊόν ειναι κοινός.
Ακούστε τα όσα είπε: