Με επιτυχία το 15ο Παγκρήτιο Μαθητικό πρωτάθλημα Σκάκι

Μαθητές απ’ όλα τα γεωγραφικά πλάτη του νησιού μας κατέκλυσαν την πόλη του Ρεθύμνου για να αγωνιστούν σε μία διοργάνωση, η οποία αποτελεί μία γιορτή του σκακιού

Με εξαιρετική επιτυχία διοργανώθηκε για άλλη μια χρονιά το 15ο Παγκρήτιο Μαθητικό Πρωτάθλημα. Μαθητές απ’ όλα τα γεωγραφικά πλάτη του νησιού μας κατέκλυσαν την πόλη του Ρεθύμνου για να αγωνιστούν σε μία διοργάνωση, η οποία αποτελεί μία γιορτή του σκακιού την οποία πραγματικά τα παιδιά την απολαμβάνουν! Πάνω από 1.000 παιδιά συμμετείχαν στις προκριματικές φάσεις Ανατ. – Δυτ. Κρήτης και στα ομαδικά σχολικά και από αυτούς οι 310 πού πήραν την πρόκριση έδωσαν το παρών στην τελική φάση.

Μεγάλη μαχητικότητα και υψηλό επίπεδο σε όλες τις κατηγορίες διέκρινε το επίπεδο των αγώνων, άλλωστε το ότι σε αυτούς τους αγώνες συμμετείχαν τουλάχιστον δώδεκα μαθητές που έχουν κατακτήσει πρώτες Πανελλήνιες θέσεις αποδεικνύει και το γεγονός αυτό.

Αναλυτικά τώρα οι βαθμολογίες όλων των κατηγοριών έχουν ως εξής: Στα νήπια έλαμψε το άστρο του Γιάννη Αρχοντάκη (5ο Χανίων) παίρνοντας την 1η θέση με το απόλυτο 7 στα 7! 2ος ο Χωραφάς Εμμανουήλ (4ο Αγ. Νικολάου), 3ος ο Καλαϊτζάκης Αντώνης (Μικρό Εργαστήρι). Στα κορίτσια η Τσαφαράκη Κατερίνα (10ο Χανίων) μετά την 1η θέση στο Δυτ. Κρήτης κατέκτησε και το Παγκρήτιο Πρωτάθλημα δίνοντας πολλές ελπίδες για το μέλλον.

Στην Α΄ δημοτικού ο Σπυριδάκης Γιώργος (8ο Χανίων) έκανε το απόλυτο σκορ ανεβάζοντας ταυτόχρονα πολύ ψηλά τον πήχη αγωνιστικότητας για αθλητή τέτοιας ηλικίας, στην ίδια κατηγορία έχουμε τρία ¨χρυσά¨ κορίτσια που ο συναγωνισμός τους μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να φέρει. Η Έλενα Ψαριανού, Φαρσάρη Μελίνα και Χρυσού Ιωάννα ήταν πέρσι στο βάθρο μαζί, ήταν στο βάθρο του Πανελλήνιου πρωταθλήματος μαζί, αλλά ήταν και φέτος τόσο στο Δυτ. Κρήτης όσο και τώρα στο Παγκρήτιο. Η τριπλή ισοβαθμία ευνόησε την Φαρσάρη Μελίνα (7ο Ρεθύμνου) κατακτώντας την 1η θέση, δεύτερη η Χρυσού Ιωάννα (2ο Ρεθύμνου) και 3η η Ψαριανού Έλενα (Βαμβακόπουλο).

Στην Β΄ δημοτικού ο Σαράφης Ραφαέλ (5ο Χανίων) δείχνοντας πολύ ψηλό αγωνιστικό επίπεδο αλλά και σταθερότητα για αθλητή τόσο μικρής ηλικίας κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Παγκρήτιο Πρωτάθλημα! 2ος ο Γκόγκας Παντελής (5ο Χανίων) και 3ος ο Δημήτρης Χωραφάς 4ο Αγ. Νικολάου. Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Αναστασία Αναστασάκη 47ο Ηρακλείου, 2η η Δουλαβεράκη Ευαγγελία 4ο Χανίων και 3η η Γιαννακάκη Κατερίνα 4ο Ηρακλείου.

Στην Γ΄ δημοτικού ο Μάνος Μαυρίδης (8ο Χανίων) κατέκτησε την 1η θέση. 2ος ο Τερζάκης Γιώργος 56ο Ηρακλείου και 3ος ο Λεβάκης Κυριάκος (8ο Χανίων). Στα κορίτσια η Κλεοβούλου Σοφία (3ο Χανίων) κατέκτησε την 1η θέση, 2η η Χασουράκη Χρυσή (Μουρνιών) και 3η η Μαυροματάκη Στέλλα (Κουνουπιδιανών).

Στην Δ΄ δημοτικού είχαμε την Ασημένια Τσαπάκη να δείχνει για άλλη μια φορά το πλούσιο ταλέντο που έχει κατακτώντας σε μία πολύ δύσκολη κατηγορία με αρκετούς ισχυρούς παίκτες την 1η θέση. 2η η Χανιωτάκη Ελβίρα (5ο Ηρακλείου) και 3η η Μανιατάκη Μαριλένα (Αγροκηπίου). Στα αγόρια την 1η θέση κατέκτησε ο Αντωνιουδάκης Γιώργος (10ο Χανίων) 2ος ο Γιώργος Μητάκος (Ναυστάθμου) και 3ος ο Γιάννης Θεοδωρογλάκης (17ο Χανίων).

Στην Ε΄ δημοτικού είχαμε μεγάλη μονομαχία σε όλη τη διάρκεια από τον Φίλιππο Παρασκάκη (8ο Χανίων) και τον Νίκο Καζάκο (2ο Βουτών) μία μονομαχία που μας ήταν αρκετά γνωστή μιας και ακριβώς το ίδιο είχε γίνει και στα Παγκρήτια Νεανικά κάτω των 12 ετών. Και ενώ εκεί τελικός νικητής ήταν ο Φίλιππος εδώ ο Καζάκος πήρε την ρεβάνς κατακτώντας αυτός την 1η θέση. 3ος ο Τζεμανάκης Γρηγόρης (8ο Χανίων). Στα κορίτσια η Καραβιτάκη Αντωνία (5ο Χανίων) συνέχισε το σερί που έχει από την Α΄ δημοτικού κατακτώντας για 5η συνεχόμενη χρονιά το Παγκρήτιο Πρωτάθλημα! 2η η Ακρίβα Χριστίνα (3ο Χανίων) και 3η η Γουμενάκη Εύα 5ο Ρεθύμνου.

Στην ΣΤ’  Δημοτικού ο Θάνος Μαυρίδης (8ο Χανίων) κατέκτησε καθαρά την 1η θέση κάνοντας το απόλυτο σκορ. 2ος ο Τσομπανάκης Στέλιος 14ο Χανίων και 3ος ο Αγγελάκης Αλέξιος (Πλατανιά) στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Καντεράκη Μυρτώ (1ο Χανίων), 2η η Καλιοντζάκη Εριέττα (5ο Χανίων) και 3η η Παπαδοκωνσταντάκη Κατερίνα (11ο Χανίων).

Σε μία από τις πιο μαχητικές κατηγορίες με πολλούς ισχυρούς παίκτες που έχουν Πανελλήνιες διακρίσεις ο Παναγιώτης Τζαγκαράκης (5ο Χανίων) ξεχώρισε κατακτώντας καθαρά την 1η θέση. 2ος ο Κυριάκος Φυντριλάκης (5ο Χανίων) και 3ος ο Ανδρέας Σηφογιαννάκης (6ο Χανίων). Στα κορίτσια η μόνιμη πρωταθλήτρια Καραβιτάκη Ευαγγελία (2ο Χανίων) κατέκτησε την 1η θέση, 2η η Αλειφέρη Κατερίνα (2ο Ελ. Βενιζέλου) και 3η η Φοινικιανάκη Στέλλα (6ο Ηρακλείου). Στην Β΄ Γυμνασίου ο Πατρελάκης Ευάγγελος (Κουνουπιδιανά) δεν ήταν απλά ο νικητής  των αγώνων αλλά συνέχισε ένα σερί το οποίο ξεκίνησε από τα Νεανικά Πρωταθλήματα. 1ος με απόλυτο σκορ στα Νεανικά Χανίων, 1ος με απόλυτο σκορ στα Νεανικά Κρήτης, 1ος με απόλυτο σκορ στο Μαθητικό Δυτ. Κρήτης και 1ος με απόλυτο σκορ τώρα στο Παγκρήτιο! Τα λόγια περιττεύουν…. 2ος ο Κουβίδης Γιάννης (2ο Ηρακλείου) και 3ος ο Κοτσίνης Αλέξανδρος (6ο Ηρακλείου). Στην κατηγορία κοριτσιών την 1η θέση κατέκτησε η Ηγουμενάκη Κωνσταντίνα (3ο Ηρακλείου) 2η η Κουτσουράκη Αριάδνη (3ο Ηρακλείου) και 3η η Μπαντά Διονυσία (Αλικαρνασσού).

Στην Γ΄ Γυμνασίου νικητής αναδείχτηκε ο Μιχάλης Πελαντάκης (Πειραματικό Ρεθύμνου), 2ος ο Τζεμανάκης Νίκος (2ο Χανίων) και 3ος ο Πελαντάκης Φώτης (Πειραματικό Ρεθύμνου). Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Σαριδάκη Μαρία (Καλλιτεχνικό Ηρακλείου), 2η η Κουκουράκη Χρυσή (1ο Ρεθύμνου) και 3η η Λαντζουράκη Όλγα (Πειραματικό Ηρακλείου).

Στα Λύκεια παρά το βάρος των μαθημάτων, η Βοζινάκη Ανθή και ο Γεωργακόπουλος Νίκος δείχνουν την αγάπη τους για το σκάκι και δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην πρόκληση των αγώνων. Ήρθαν αγωνίστηκαν και κατέκτησαν άνετα τις πρώτες θέσεις δίνοντας και τα παράδειγμα στους μικρότερους αθλητές. Η εμπειρία τους και η διαφορά του αγωνιστικού τους επιπέδου δεν άφηναν περιθώρια διεκδίκησης στους αντιπάλους τους. 2ος στα αγόρια ο Ξηρουχάκης Εμμανουήλ (8ο Ηρακλείου) και 3ος ο Μαρντογιάν Αραράτ (Χερσονήσου). Στα κορίτσια 2η η Φανδρίδη Άντρια (3ο Χανίων).

Γενικά σε επίπεδο συλλόγων οι αθλητές του συλλόγου της Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων – Σαμαριά εντυπωσίασαν για άλλη μια χρονιά κατακτώντας το 50%  του συνόλου των διακρίσεων! 11 πρωταθλητές Κρήτης σε σύνολο 22 πρώτων θέσεων!  Τέσσερις πρώτες θέσεις είχε ο ΟΑΧ και από δύο ο ΣΚΟΡ και ΟΑΑΗ που δείχνει ότι παίρνει τα ηνία στο Ηράκλειο! Εντύπωση μας έκανε η πτώση του ΟΦΗ που πήρε μόνο μία πρώτη θέση σε αντίθεση με τα τελευταία χρόνια που έδειχνε συνεχή βήματα ανόδου. Μία πρώτη θέση κατέκτησε ο ΚΥΔΩΝ, και ο Ατσαλένιος Ηρακλείου.

Πλήρες αφιέρωμα από τους αγώνες καθώς και βαθμολογίες όλων των κατηγοριών μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα της Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων – Σαμαριά www.chaniachess.gr