Ξεκαθάρισαν στο Οροπέδιο Λασιθίου ότι δεν προτίθενται να δώσουν έγκριση για το δρόμο ώστε να προχωρήσει ο μετροπόντικας και να ανοίξει τη σήραγγα του Αποσελέμη!
«Δεν θα δώσουμε τίποτα εάν δεν πάρουμε τίποτα», ήταν και η εισήγηση του δημάρχου Οροπεδίου Λασιθίου, Γιάννη Στεφανάκη ο οποίος σημείωσε ότι δεν θα πρέπει να δοθεί η παραμικρή έγκριση για το δρόμο χωρίς, όπως τόνισε όμως, αυτό να «σημαίνει πως αντιδρούμε στο τεχνικό μόνο κομμάτι»
Ο ίδιος τόνισε ότι χωρίς αποδείξεις για τα έργα που είχαν υποσχεθεί, κεντρικά, δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει κάτι!»
Τελικά η εισήγηση του δημάρχου έγινε ομόφωνα δεκτή.
Θυμίζουμε ότι την περίπτωση της σήραγγας του Αποσελέμη χρειάζονται 80-100 μέτρα για να τελειώσει το έργο, όμως, κάτοικοι και φορείς αντιδρούν επισημαίνοντας ότι δεν αφήνουν το έργο να τελειώσει εαν δεν δουν τα αντισταθμιστικά στην περιοχή τους!
Η Δημοτική Αρχή όμως θέτει και ζητήματα ασφαλείας στην κίνηση των οχημάτων
Σε ό,τι αφορά την ασφάλεια, αναφέρεται ότι ο δρόμος είναι επικίνδυνος καθώς σε δύο σημεία υπάρχουν στροφές 180 μοιρών!