Μετά από συνεχή επικοινωνίες του βουλευτή Γιάννη Μιχελογιαννάκη με τον Υπουργό Ναυτιλίας, Παναγιώτη Κουρουμπλή, με στόχο να βρεθεί λύση στο φλέγον ζήτημα του φορτηγού πλοίου «Ανδρομέδα», ο Υπουργός Ναυτιλίας πρότεινε να μεταφερθεί το φορτίο του πλοίου σε εγκαταστάσεις του στρατού ξηράς, μακριά από κατοικημένες περιοχές.
Στη συνέχεια ο βουλευτής επικοινώνησε με τον Αρχηγό Στρατού Ξηράς, κ. Στεφανή, με σκοπό να προχωρήσει η επιχείρηση.