Εντυπωσιακές εικόνες από την κοινή άσκηση των Ενόπλων δυνάμεων με το «Αιζενχάουερ» που έγινε το Σαββατοκύριακο 25-26 Ιουλίου 2020.
Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο της διμερούς Στρατιωτικής Συνεργασίας των Ενόπλων Δυνάμεων των δύο χωρών, πραγματοποιήθηκε, νότια της Κρήτης, συνεκπαίδευση της Πολεμικής Αεροπορίας με αεροσκάφη του αμερικανικού Αεροπλανοφόρου «Αιζενχάουερ».
Κατά τη διάρκεια της συνεκπαίδευσης εκτελέσθηκαν αποστολές σύνθετων αεροπορικών επιχειρήσεων.
Η Πολεμική Αεροπορία συμμετείχε με αεροσκάφη F-16 Block 52+ και F-16 Block 52+ Advanced από την 115 και την 116 Πτέρυγα Μάχης, ενώ από το αεροπλανοφόρο αεροσκάφη F-18 USN.