Στο Ηράκλειο έφτασαν οι πρώτοι 53 από τους πρόσφυγες που εντοπίστηκαν σε ιστιοπλοϊκό σκάφος κοντά στην Ανάφη. Πρόκειται για γυναίκες και παιδιά στην πλειοψηφία τους, από το Ιράκ και τη Συρία ενώ αναμένονται άλλοι 19.
Ήδη οι άνθρωποι εγκαταστάθηκαν στην αίθουσα λιμενεργατών του ΟΛΗ ενώ οι 103 που φιλοξενούνταν μέχρι σήμερα βρίσκονται στον επιβατικό σταθμό καθώς θα ταξιδέψουν απόψε με το πλοίο της γραμμής για Πειραιά.
Νωρίτερα πραγματοποιήθηκε σύσκεψη παρουσία εκπροσώπων του ΟΛΗ, του δήμου Ηρακλείου, της Περιφέρειας, της Αναπτυξιακής Ηρακλείου και του Λιμεναρχείου
Σύσκεψη ολοκληρώθηκε για την φροντίδα και την συνεργασία, για υποδοχή, φιλοξενία και παροχή πρώτων βοηθειών και υλικών στους πρόσφυγες.