Εβδομάδα Πρόληψης για το Αλκοόλ οργανώνουν για 13η συνεχόμενη χρονιά, ο Σύλλογος εθελοντών «Η Επιστροφή» (έτος ίδρυσης 1999), σε συνεργασία με το Αλκοολογικό Ιατρείο ΠαΓΝΗ, υπό την αιγίδα της 7ης ΥΠΕ.
Η ΕΠΑ αποτελεί παρέμβαση πρωτογενούς πρόληψης που στοχεύει στη μείωση των προβλημάτων που σχετίζονται με την κατανάλωση αλκοόλ στον γενικό πληθυσμό. Η 13η ΕΠΑ θα πραγματοποιηθεί από,την ερχόμενη Δευτέρα 22 έως 26 Μαΐου.
Αναγνωρίζοντας τη σημασία της ενημέρωσης - ευαισθητοποίησης των εφήβων σε θέματα που σχετίζονται με την κατανάλωση αλκοόλ, η φετινή ΕΠΑ θα επικεντρωθεί σε παρεμβάσεις πρόληψης στον μαθητικό πληθυσμό. Καθ'όλη τη διάρκεια τις 13ης Εβδομάδας Πρόληψης Αλκοόλ θα πραγματοποιηθούν ολοκληρωμένες δράσεις πρόληψης σε σχολεία του Ν. Ηρακλείου.