Γιατί μας τρομάζει τόσο η άνοια, η νόσος Αλτσχάιμερ και όλες αυτές οι "σύγχρονες" νευρολογικές νόσοι; Τι μπορούμε να κάνουμε για να αποφύγουμε ή να καθυστερήσουμε την εμφάνισή τους; Για τα σημαντικά αυτά ζητήματα μίλησε στα livetalks και το Θέμα Κρήτης 103,1 η γιατρός, ειδική νευρολόγος κ. Ιωάννα Αμερίδου.
![Η γιατρός, ειδική νευρολόγος κ. Ιωάννα Αμερίδου](/sites/default/files/inline-images/%CE%97%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%82%20%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%82%20%CE%99%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1%20%CE%91%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CF%85..png)
"Δεν είναι σύγχρονη μάστιγα όπως τη λένε, είναι όμως μια σοβαρή νόσος που πλήττει πολύ κόσμο από μια ηλικία και μετά που είναι το σύνηθες" τόνισε η κ.Αμερίδου και είπε ότι μπορεί να μην έχουμε φάρμακα ακόμη για ίαση αλλά μπορούμε με διάφορους τρόπους να την επιβραδύνουμε" ανέφερε . Κι ένας από αυτούς είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων , η ενασχολησή μας με την τέχνη, τόνισε.
Η ίδια εξήγησε γιατί αποφάσισε να ασχοληθεί με την κεραμική και για την έκθεση που οργανώνεται.
Σημειώνεται ότι η κ. Αμερίδου, προχώρησε στην κατασκευή μοναδικών έργων κεραμικής τα οποία και παρουσιάζει ενόψει των Χριστουγέννων στον Κοινωνικό Χώρο των Ιδρυμάτων Α.&Μ. Καλοκαιρινού.
Η έκθεση θα διαρκέσει από 3 Δεκεμβρίου έως 5 Δεκεμβρίου 2022 και συγκεκριμένα:
-Σάββατο 3 Δεκεμβρίου από 17.00-21.00
-Κυριακή 4 Δεκεμβρίου από 10.00-14.00 και
-Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου από 10.00-14.00 και 17.00-21.00.
Φωτογραφία από Gerd Altmann από το Pixabay
Δείτε επίσης
Μια ξεχωριστή έκθεση κεραμικών από μια γιατρό για το ... Alzheimer
Διαβάστε περισσότερες ειδήσεις από την Κρήτη και το Ηράκλειο