Για την ερχόμενη Πέμπτη πήρε προθεσμία για να απολογηθεί ο 43χρονος που ταμπουρώθηκε στα γραφεία του ΟΚΑΝΑ στα Χανιά.
Μετά την πολύωρη ομηρία της Δευτέρας, ο 43χρονος οδηγήθηκε στον εισαγγελέα το μεσημέρι της Τρίτης. Εξερχόμενος από το κτίριο, όπου συνοδευόταν από άνδρες της ασφάλειας φώναζε: «Τα χειρότερα έρχονται. Δεν έχω πειράξει ούτε μύγα. Θέλουν να με σκοτώσουν«.
Σύμφωνα με την σχηματισθείσα δικογραφία ο 43χρονος κατηγορείται για απόπειρες ανθρωποκτονίας, αρπαγή, παραβάσεις νομοθεσίας περί όπλων και διακεκριμένες φθορές.