Του μετεωρολόγου Μιχάλη Καρακατσάνη
Χωρίς βροχές θα κυλήσει η νέα εβδομάδα στην Κρήτη με ασθενείς έως μέτριους βοριάδες και την ψύχρα να είναι αισθητή το πρωί και το βράδυ.
Πιο αναλυτικά:
Η Δευτέρα (2/10) θα κυλήσει με λίγες τοπικές βροχές στην Κεντρική και Βόρεια Κρήτη και οι οποίες θα σταματήσουν μέχρι το απόγευμα. Οι άνεμοι θα πνέουν από βόρειες διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και η θερμοκρασία ως μέγιστη τιμή στους 23 με 24 βαθμούς ενώ στα νότια θα αγγίξει και τους 26 βαθμούς.
Από Τρίτη (3/10), σύμφωνα πάντα με τα τελευταία προγνωστικά στοιχεία, και ως το τέλος της εβδομάδας θα έχουμε λίγες παροδικές συννεφιές μεγάλα διαστήματα ηλιοφάνειας, ανέμους βόρειους 3-5 Μποφόρ και θερμοκρασία που δε θα παρουσιάσει αξιόλογη μεταβολή.