Στο πένθος βύθισε συγγενείς και φίλους η είδηση του θανάτου της Θάλειας Φανουράκη.
Η για πολλά χρόνια δικηγόρος της Τοπικής Ένωσης Δήμων και Κοινοτήτων Ηρακλείου έφυγε στα 62 της χρόνια, σκορπώντας τη θλίψη σε όσους είχαν τη τύχη να τη γνωρίσουν.
Η κηδεία της θα γίνει στις 3.00 το μεσημέρι της Τετάρτης, στο Κοιμητήριο του Αγίου Κωνσταντίνου στο Ηράκλειο ενώ, όπως έγινε γνωστό, αντί στεφάνων η οικογένεια επιθυμεί να κατατεθούν χρήματα στο ΚΕΘΕΑ ΑΡΙΑΔΝΗ.